Piórko pełni bardzo ważną rolę w konstrukcji całej rzutki. To piórka zapewniają stabilność rzutu i sprawiają, że lotka leci tam gdzie celujemy. W artykule opiszemy dostępne na rynku piórka do rzutek do darta oraz dokonamy ich podziału ze względu na kształt oraz grubość materiału, z którego są wykonywane. Miłej lektury!
Kształty piórek do darta
Piórka do lotek występują w kilku, a u niektórych producentów nawet w kilkunastu kształtach. W naszym sklepie oferujemy trzy rodzaje kształtów piórek:
- Standard oraz jego odmiany
- Kite
- Pear
Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się nieznacznie innym zachowaniem w trakcie lotu do tarczy.
Piórka w kształcie standardowym lub zbliżonym do tego kształtu posiadają dużą powierzchnie, która przeszywa powietrze w trakcie rzutu. Piórka skonstruowane w ten sposób zapewniają wysoką stabilność lotu i są dobrym wyborem dla wszystkich graczy, którzy zaczynają grę w darta ze względu na bardzo szeroką ofertę i wysoką dostępność. Duża powierzchnia piórek standardowych poza stabilnością powoduje większy opór powietrza względem piórek w kształcie latawca (kite) czy gruszki (pear).
Piórka w kształcie
Kite oraz
Pear to zdecydowanie mniejsza powierzchnia i co za tym idzie mniejszy opór powietrza w trakcie rzutu. To spowoduje, że przy zamianie piórek na te w bardziej ergonomicznym kształcie rzutki będą lecieć szybciej i mocniej wbijać się w tarcze. W powietrzu po prostu wytracą mniej prędkości. Piórka te zalecamy dla wszystkich graczy, którzy mają problem z siłą rzutu oraz tych, którzy chcą spróbować drobnych zmian w swoim rzucie. Zaznaczamy: zmiana na piórka o mniejszej powierzchni nie oznacza kompletnej zmiany lotu rzutki, a raczej nieznaczną kosmetykę siły wbicia grotu w tarczę.
Od lewej: Piórka kite Jonny Clayton oraz piórka pear Ryan JoyceGrubość materiału piórka
Piórka najczęściej produkowane są z materiału o grubości 100μm (0,1mm), ale w ofercie naszego sklepu mamy piórka od 75μm aż do 200μm. Jaka jest różnica między piórkami w danych grubościach?
Im cieńsze piórka tym lżejsze, ale i mniej twarde. Oznacza to, że uderzenie grotu w piórko może wyrządzić mu większe szkody, a cienkie piórko będzie mniej wytrzymałe na spotkania z lecąca rzutką. Z drugiej strony cieńsze piórko ma mniejsze szanse na to, aby zostało trafione, a grot może łatwiej się po nim prześlizgnąć.
Piórka Michael Smith Ultrafly 75μm
Im grubsze piórko tym cięższe, ale twardsze i sztywniejsze. Do piórek, które mają większą grubość zaliczamy piórka 150μm i grubsze. Są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe, ale i prostsze do trafienia inną lotką. Piórka o grubości 200μm są na tyle sztywne, że są produkowane od razu w finalnej formie, którą montujemy do shaftu. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo duża powtarzalność rozłożenia piórka, co czasami może sprawiać kłopoty przy cieńszych piórkach, które należy rozłożyć przed założeniem na lotkę.
Od lewej: Piórka Mission Logo 150μm oraz piórka Bull's DragonFlight 200μm
Jaka grubość materiału będzie zatem najlepsza? Tu ponownie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony mamy piórka o grubości 100μm, które wydają się dobrą opcją pośrednią pomiędzy bardzo cienkimi jak i mocno sztywny oraz grubszymi piórkami. Z drugiej strony mamy piórka, które są wykonane z tworzywa sztucznego i mają 200μm oraz zawsze zachowują kąt prosty między kolejnymi skrzydełkami. Tutaj ponownie zalecamy testy i dopasowanie najabrdziej pasujących piórek do Twojego stylu gry.
Podsumowanie
Piórka stanowią bardzo ważną część lotki do darta. Przy wyborze odpowiedniego zakończenia rzutki należy kierować się kształtem oraz grubością, a także materiałem, z którego zostało wykonane piórko. Mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu zakup piórek będzie jeszcze prostszy i poprawi Twoje rzuty.
Gdyby artykuł nie rozwiał Twoich wszelkich wątpliwości lub masz dodatkowe pytania śmiało pisz do nas na: biuro@bestdarts.pl