Rodzaje rzutek i wybór pierwszego kompletu

Dodano:2023-05-19
Kategorie:Poradnik

Każdy sport czy hobby zaczyna się od podstaw. Podstawą sprzętu do darta są rzutki. W tym artykule opiszemy z jakich elementów składa się lotka do darta, z jakich materiałów produkowane są rzutki oraz czym kierować się przy wyborze swojego kompletu. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi artykułami opisującymi podstawowy sprzęt darterski.


Budowa rzutki do darta

Lotki składają się z trzech głównych części: barella(beczki) z grotem, shaftu oraz piórka. Kupując zestaw rzutek otrzymasz komplet 3 sztuk każdego z elementów.

Rozpoczynając od początku rzutki mamy grot, który jest zamocowany na stałe w barellu. Jest to element, którego wymiana jest zdecydowanie trudniejsza niż montaż piórka czy shaftu, ale nie jest niemożliwa. Jest to jednak temat na inny artykuł.
Barell, na końcu którego mamy grot, to główna część rzutki, którą trzymamy w trakcie rzutu. Na rynku dostępne jest bardzo dużo kształtów barelli, które mogą być wykonane również z róznych materiałów. To wszystko determinuje rozmiar, ale i koszt rzutek.

Kolejnym elementem rzutki są shafty, które wkręcamy do końca barella. Shafty możemy podzielić ze względu na długość, kształt oraz rodzaj materiału. Najprostszy podział, który zastosowaliśmy również na naszej stronie, to ten, który opiera się na materiale wykonania shaftu. Na początek doradzamy korzystać z shaftów z tworzywa lub shaftów plastikowych z aluminiowym mocowaniem piórka. Drugi sugerowany rodzaj shaftu jest droższy, ale zdecydowanie wytrzymalszy i posłuży po prostu dłużej. Shafty aluminiowe oraz obrotowe to mniej popularne rodzaje końcówek mocowanych do rzutek, które można testować już po pierwszych kontaktach z tarczą.

Ostatnim elementem, ale również ważny co pozostałe, jest piórko. Piórko mocujemy na końcu shaftu w sposób zależny od tego jaki rodzaj shaftu zamocowalismy do barella. Piórko jest zdecydowanie najtańszym elementem rzutki, ale również najczęściej musimy je wymieniać.Piórka klasyfikujemy po grubości od 150μm do 75μm oraz po kształcie. Najczęściej używanym jest kształt standardowy, ale dostępne są również piórka w kształcie latawca czy gruszki.

O ile bardzo łatwo i szybko można wymienić piórka oraz zamocowany shaft to zmiana barella jest bardziej kosztowna. Koszt rzutek do darta rozpoczyna się od około 50zł i kończy... no właśnie raczej nie ma górnego limitu, który możemy wydać na sprzęt jak w każdym hobby, ale przeważnie zakup bardzo dobrych rzutek to wydatek maksymalnie 400-450zł. Powyżej tej kwoty mówimy o rzutkach limitowanych lub seriach specjalnych, które wyróżniają się np. charakterystycznym designem.


Piórko
Rzutki Jonny Clayton Original

Materiały do produkcji lotek

Rzutki, a dokładnie barelle, przygotowywane są z trzech głównych materiałów, które są sklasyfikowane od najpopularniejszego:

1. Wolfram (Tungsten)

2. Mosiądz (Brass)

3. Stal i pochodne

Rzutki Stalowe

Stal jest najmniej popularnym materiałem, z którego przygotowuje się rzutki dostępnym w naszym sklepie jak i u producentów sprzętu do darta. W tym momencie w naszej ofercie dostępne są rzutki stalowe Barbarian.
Czemu stal jest tak rzadko wykorzystywana do produkcji barelli? Wynika to z charakterystyki materiału. Stal jest twardym i odpornym materiałem, ale niestety o stosunkowo niskiej gęstości. Sprawia to, że objętość rzutek stalowych jest duża i nie pozwala na przygotowanie rzuteks smukłych. Rzutki stalowe są dobrym wyborem, gdy szukamy dość taniego kompletu np.: do testowania wagi rzutek. 

+ Niska Cena
+ Dobra wytrzymałość

- Duża objętość rzutki
- Wąska gama dostępnych modeli

Rzutki Mosięźne (Brass)

Mosiądz jest bardzo popularnym materiałem do wytwarzania tańszych modeli rzutek. Mosiądz ma wyższą gęstość niż stal, jest odporny na korozję i ma dobre właściwości mechaniczne. Niska cena i dobra jakość sprawia, że rzutki mosiężne są szczególnie popularne jako pierwszy komplet rzutek lub rzutki zapasowe. Producenci oferują bardzo szeroką linię rzutek mosiężnych, w tym komplety mosiężne sygnowane nazwiskami zawodników. Komplet rzutek mosiężnych to również dobry pomysł do przetestowania nietypowego kształtu barella czy wagi.

+ Dobra cena
+ Dobra wytrzymałość
+ Dobra dostępność

- Masywność rzutek
- Ograniczenia wagowe

Rzutki Wolframowe (Tungsten)

Najpopularniejszy oraz najlepszy materiał do produkcji rzutek do darta to zdecydowanie wolfram. Metal ten cechuje się bardzo wysoką gęstością oraz twardością, którymi zdecydowanie pokonuje stal oraz mosiądz. Te właściwości wolframu pozwalają na produkcje szerokiej gamy barelli, które nawet w wysokich wagach są użyteczne do darta. Rzutki wolframowe nie są wykonywane w 100% właśnie z tego materiału. Rzutki posiadają od 80 do nawet 97,5% wolframu. Njapopularniejszym składem jest 90% wolframu w rzutkach.

+ Bardzo dobra wytrzymałość
+ Bardzo szeroka oferta
+ Świetna gęstość zapewniająca dobry gabaryt rzutki

- Cena


Jakie rzutki wybrać?

Przy wyborze rzutek musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników jakimi są:

- Waga
- Materiał Wykonania
- Kształt i wykończenie


Jeśli nie znasz wagi rzutek, którymi grasz lub dopiero zaczynasz przygodę z dartem skorzystaj z oferty rzutek stalowych lub mosiężnych. Są to tańsze rzutki, którymi możesz przetestować jaka waga lotek jest dla Ciebie optymalna. Oczywiście możesz również zacząć od rzutek wolframowych np.: z 80% wolframu.

Jeśli znasz już wagę czas na wybór modelu odpowiedniego dla Twojego stylu gry. Wśród rzutek wolframowych mamy kilka modeli, które można nazwać uniwersalnymi takie jak Javelin czy Razor Edge Na tym jednak nie kończy się bardzo szeroka oferta rzutek wolframowych. Barelle możemy posortować po długości lub średnicy. Jeśli dopasujesz odpowiednią długość lotki oraz średnicę pozostanie wykończenie. Kwestią indywidualną pozostaje chwyt, do którego należy dopasować wykończenie rzutki. Na końcu możemy wziąć pod uwagę jeszcze wygląd i estetykę rzutek, które dostępne są np.: w różnych kolorach czy w wersjach wielokolorowych.